Pitanja / Odgovori
Pogledajte što često dobivamo kao pitanje
Koliko dugo traju tečajevi i kada se održavaju?
U našim centrima organiziramo više formi tečajeva. U tijeku školske godine, organiziramo dva polugodišnja ciklusa, koji se poklapaju i s polugodištima u državnim školama. Jesenski ciklus počinje sredinom rujna i završava se krajem siječnja, a proljetni ciklus počinje krajem veljače ili početkom ožujka i završava se krajem lipnja. Naša škola organizira tečajeve i tijekom ljetnih praznika, jedan ciklus u lipnju te jedan u kolovozu. Tada je fond sati manji nego tijekom polugodišnjih ciklusa, a termini se održavaju više puta tjedno.
Koliko puta tjedno su tečajevi i koliko traju?
Svi naši programi, tijekom polugodišnjih ciklusa, održavaju se jednom tjedno u isto vrijeme, dakle u terminu koji odaberete na početku ciklusa. Termini za sve naše programe traju po 90 minuta (2 x 45 minuta s pauzom između), osim programa za predškolce koji traje 60 minuta.
Ako dijete nema predznanje na koji tečaj onda ide?
Svi naši programi su podijeljeni po uzrastima i prema tome se treba voditi prilikom upisa, kao i želji djeteta, naravno. Većina tečajeva su takozvani „ulazni programi“, odnosno programi na koje se mogu upisati djeca bez ikakvog predznanja. Tečajevi koji nisu ulazni su Scratch 2, Robotika 2, AppInventor 2 i Unity: Izrada 3D video igara.
Imaju li roditelji uvid u napredak djeteta tijekom pohađanja programa?
Naravno i to je ono što nam je jako važno. Naš centar ima politiku prema kojoj roditelji dobivaju periodične izvještaje 2 ili 3 puta tijekom pohađanja tečaja, u kojima nastavnik izvještava o napretku djeteta, izvršavanju domaćih zadataka, odnosu djeteta prema nastavi, nastavniku, ostalim polaznicima iz grupe kao i potencijalnim problemima u praćenju nastave. Komentari naših nastavnika su konstruktivni, uvijek se trudimo ponuditi rješenje za svaku situaciju, a sve u najboljem interesu naših klikeraša.
Kako se rješavaju neke specifične situacije s djecom?
Tijekom 7 godina postojanja, imali smo prilike raditi s različitim tipovima djece koja drugačije reagiraju na pojedine situacije. Ukoliko naši predavači ili roditelji to primijete, mogu potražiti savjet i pomoć našeg školskog pedagoga, Irene Jovanović, koja je i sama predavač u našem centru, a po struci je pedagog s dugogodišnjim iskustvom u toj struci.
Možemo li doći na probni sat prije nego se odlučimo za upis?
Naši centri prije svakog upisa organiziraju niz besplatnih radionica koje služe upravo tome da se djeca upoznaju s gradivom koje ih očekuje, atmosferom na tečaju, nastavnicima i ambijentom. U slučaju da zakasnite s prijavom na spomenute radionice, uvijek ćemo se pokušat organizirati tako da djetetu prvi sat odabranog tečaja zapravo bude probni, nakon čega možete odlučiti o nastavku pohađanja nastave. Našim klikerašima, vama kao roditeljima i nama kao školi nije u interesu da djeca pohađaju nešto što ih ne zanima i uvijek ćemo posavjetovati da se ili pričeka ili promijeni program kako ne bismo stvorili odbojnost prema materiji koju im želimo prenijeti.
Što se događa ako zakasnimo s upisom?
U ovom slučaju ćemo dogovoriti termin(e) za nadoknadu propuštenog gradiva kako bi se dijete što lakše uklopilo u neku od postojećih grupa. Priključivanje grupama je moguće najkasnije na 5. satu jer nam je uistinu važno da polaznik kvalitetno isprati program za koji se prijavio. U suprotnom, savjetujemo da je bolje sačekati naredni ciklus i krenuti ispočetka.
Dobivaju li djeca literaturu?
Sve naše tečajeve prati besplatna literatura koju smo pažljivo osmislili upravo za odabrani program. Spomenuti materijali se stalno unaprjeđuju, o čemu brine naš koordinator za nastavu, kao i na desetine predavača koji u svakom momentu mogu dati sugestiju ili primjedbu na neki od materijala koje koristimo u nastavi. Tečajevi Programiranje za predškolce i Početno programiranje nemaju literaturu iz razloga što ih pohađaju djeca koja još nisu u potpunosti savladala čitanje.
Koliko djece ima u grupi?
Ono što izdvaja našu školu od drugih je rad u malim grupama od 3 do 8, a u prosjeku oko 5 polaznika, dok je u online nastavi maksimalno 6 učenika. Praksa nam je pokazala kako je ovo najbolji način da se svakom djetetu posveti maksimalna pažnja i ostvari individualni pristup, radi postizanja željenih rezultata iza kojih možemo stati i mi kao škola i naši predavači osobno. Ovakav pristup ima i jednu manu, a to je da se djeca teško odvoje od svojih predavača kada za to dođe vrijeme.
Imaju li djeca domaću zadaću?
Ovo je još jedna stvar koja nas izdvaja od drugih škola i na koju smo ponosni, a to je da djeca i između termina imaju zadatke koje dobivaju za vježbu i koji su direktno vezani za gradivo koje se obrađuje. Čak i kada su duže pauze u nastavi, odnosno školski praznici, djeci šaljemo materijale koji im pomažu podsjetiti se određenog gradiva i ostati „u formi“ za nastavak tečaja.
Što se događa u slučaju kada dijete ne može doći na nastavu?
U tom slučaju na raspolaganju je nekoliko opcija:
- Ako je dijete samo fizički spriječeno doći na svoj termin, može se priključiti putem Zoom-a svojoj grupi i tako ispratiti predavanje. *Radi specifičnosti programa, ova opcija nije izvediva u slučaju tečaja Programiranje za predškolce, kao i na pojedinim satima tečaja Početno programiranje, 3D printanje i modeliranja, Elektronika, Robotika 1 i 2.
- Slušanje propuštenog predavanja u nekom drugom terminu s grupom koja prati isti taj program, ako takva grupa postoji, bez novčane nadoknade.
- Slanje materijala s propuštenog predavanja uz pisano objašnjenje, bez novčane naknade. *Radi specifičnosti programa, ova opcija nije izvediva u slučaju tečajeva Robotika 1 i 2, Elektronika, Programiranje za predškolce, Početno programiranje i 3D printanje i modeliranje.
- Plaćena individualna nadoknada koja se plaća 20 eura i koja traje 75 minuta, a za predškolce 60 minuta. U ovom formatu djeca u učionici, ili po dogovoru online, s nastavnikom prolaze propušteno gradivo.
Moje dijete je nadareno za matematiku i informatiku, može li ići na tečaj sa starijom djecom?
Praksa nam je pokazala kako zaista ima djece koja su talentirana za programiranje i usvajanje ovakvog gradiva. Ukoliko nastavnik prepozna takvo dijete, prema pravilniku naše škole, dužan je o tome obavijesti koordinatora za nastavu i u dogovoru sa samim djetetom i roditeljima polaznik se prebacuje na program koji je inicijalno namijenjen starijoj dobnoj grupi. Uvijek ćemo donijeti odluku koja je u najboljem interesu djeteta kako bi bilo motivirano za rad, koristilo svoje potencijale i napredovalo što je više moguće, jer je to, na kraju krajeva, i najbolja preporuka za našu školu.
Postoje li ulazni testovi i kako da izaberem pravi program?
Od osnivanja naše škole 2015. smatrali smo da svako dijete treba dobiti šansu da se makar zainteresira za programiranje i iz tog razloga ulazni testovi ne postoje. Roditelji biraju program na osnovi uzrasta djeteta, za neke uzraste postoji samo jedna opcija, za neke više, ali u tim situacijama će vam uvijek pomoći netko od naših kolega i predložiti najbolji izbor. Također je važno da prije prijave popričate s djetetom i probate saznati, ako je više programa u ponudi za njegov uzrast, što je to što njemu zvuči najzanimljivije. Na kraju krajeva, tu su uvijek i naše promo radionice pa djeca mogu doći na jedan ili više različitih probnih termina kako biste se najlakše odlučili za pravi program.
Kako izgledaju završne prezentacije i dodjele diploma?
Osim predškolaca, koje radi uzrasta još ne izlažemo javnom nastupu, na svim ostalim programima nakon posljednjeg nastavnog termina, održava se još jedan termin na kojem djeca prezentiraju svoje završne projekte pred ostatkom grupe i roditeljima. To je prilika da u 5 -10 minuta pokažu dio stečenog znanja s tečaja kao i da se na jedan lijep način zaokruži program koji su pohađali. Nakon toga, dodjeljuju im se diplome koje potvrđuju da su stekli znanje iz odabranog programa. Na prezentacijama svi prisutni mogu čuti koje su opcije za nastavak školovanja u Kliker-u, kao i postaviti pitanja u vezi sa završenim ili nekim drugim programom.
Kada završimo s jednim programom, možemo li nastaviti na idući?
Nakon svakog programa, u skladu s trenutnim uzrastom djeteta, u našoj školi ćete imati opciju za nastavak. Već sada imamo polaznike koji su krenuli u Kliker kao predškolci, a sada su 5. Ili 6. razred i kodiraju u Python-u ili C#-u. U odabiru programa za nastavak uvijek možete računati na savjet predavača koji je djetetu predavao na završenom programu ili nekoga iz našeg organizacijskog tima.
Tko su predavači u Klikeru?
Naš tim se sastoji od mladih IT stručnjaka, pedagoga i inženjera koji su prošli temeljnu obuku sa svojim mentorima kako bi po provjerenim metodama mogli kvalitetno podučavati naše klikeraše. Volimo se pohvaliti našim bivšim predavačima koji su sada već i senior programeri, voditelji razvoja u firmama u inozemstvu, team leaderi u multinacionalnim kompanijama… Izuzetno nam je važno da djeca u svojim nastavnicima u Klikeru imaju uzore i nekoga tko će im na pravi način prenijeti ljubav prema potencijalnom budućem zanimanju.